W dniu w dniu 20 kwietnia br. odbyły konsultacje społeczne dotyczące projektu Strategii Smart City Miasta Kołobrzeg.
W trakcie spotkania Prezydent Miasta Kołobrzeg Anna Mieczkowska przedstawiła informację na temat powodów dla których powstał projekt dokumentu.
Na wstępie prelekcję Inteligentne miasto – oszczędniej i mądrzej czyli słów kilka o mieszkańcach wygłosił dr Sebastian Grabowski Prezes Fundacji ArchitectsPL, Pełnomocnik Prezesa PIIT ds. Smart City, wskazując sfery życia publicznego, dla których implementacja idei smart city w Kołobrzegu może mieć zastosowanie.
Proces prac nad dokumentem oraz jego założenia omówili Pan Krzysztof Ruciński ( Zespół Doradców Gospodarczych TOR Sp. z o.o.) oraz Marek Karłowski ( Instytut Badawczy IPC Sp. z o.o.), w tym przedstawili wyniki diagnozy miasta Kołobrzeg oraz określone w oparciu o wyartykułowane silne i słabe strony oraz szanse i zagrożenia wyzwania rozwojowe dla miasta Kołobrzeg. Głównym wątkiem wystąpienia oprócz prezentacji celów strategicznych było przedstawienie głównych zadań smart dla miasta Kołobrzeg, tj. m.in.:
- Urban Lab w Kołobrzegu.
- Partycypacyjny przewodnik miejski.
- Spójna i inteligentna polityka przestrzenna i mieszkaniowa.
- Cyfrowy obraz miasta Kołobrzegu.
- Parki kieszonkowe, ogrody deszczowe, błękitno-zielona sieć, plan adaptacji
do zmian klimatycznych. - Nowe technologie w gospodarce komunalnej.
- Więcej niż turystyka: wsparcie dywersyfikacji gospodarczej.
- Budowa wartościowych miejsc pracy w firmach o lokalnych korzeniach.
- Przyciąganie jakością życia.
- Po pierwsze integracja, porozumienia, badanie potrzeb i wyzwań.
- Wykorzystanie danych i wiedzy eksperckiej.
- Miasto świadome, cyfrowe i otwarte.
- E-usługi publiczne.
- Wzmocnienie zaangażowania mieszkańców w zarządzanie i wspieranie społeczności lokalnych.
W spotkaniu konsultacyjnym jako prelegent uczestniczył także Tadeusz Osowski dyrektor Biura Cyfryzacji Miasta w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy z prelekcją - Warszawa na drodze do smart city. W trakcie wystąpienia podkreślił, iż najistotniejszym celem / elementem budowy miasta smart jest realizacji celów i potrzeb mieszkańców naszego miasta oraz ich rzeczywisty współudział w „tworzeniu” swojego miasta. Ponadto przedstawił najistotniejsze rozwiązania oraz pomysły Warszawy w wdrażaniu usług smart, gdzie człowiek jest sensorem w mieście smart, a miasto jest być w interakcji z mieszkańcem przy zapewnianiu usług ( platforma dotycząca parkingów z możliwością przyłączenia się również miejsc prywatnych, aplikacja 19115 itp., aplikacja dotycząca toalet publicznych i prywanych) – celem nie jest skomplikowane budowanie usług ale pokazanie informacji o ich stanie.
Wszystkim którzy uczestniczyli w spotkaniu oraz zaangażowali się w dyskusję na temat rozwoju miasta serdecznie dziękujemy za opinie oraz poświęcony czas.
Nagranie ze spotkania dostępne jest na kanale: https://www.youtube.com/watch?v=MmNsCby8KOE
Projekt Strategii Smart City Miasta Kołobrzeg zamieszczony jest na stronie: http://umkolobrzeg.esp.parseta.pl/uploads/media/Strategia_Smart_City_Miasta_Kolobrzeg_-_projekt_dokumentu.pdf
Prezentacja ze spotkania: dostępna w zalącznikiach
Do 21 maja 2021 roku zbierane są uwag w wersji papierowej i elektronicznej dotyczące projektu dokumentu, za pomocą formularza zbierania uwag, który można przekazać:
- na email a.marcholewska@um.kolobrzeg.pl;
- za pomocą Facebooka:KOŁOBRZEG. HUMAN, PART and SPACE;
- na adres: Urząd Miasta Kołobrzeg ul. Ratuszowa 13, 78-100 Kołobrzeg.
Formularz zbierania uwag oraz wszelkie informacje zamieszczono na stronie: http://umkolobrzeg.esp.parseta.pl/index.php?id=128154